Dela nyhet
A-laget vann mot serieledarna, efter hyllning av Ordförande Erland
Igår, 10:06
Under perfekta förutsättningar tog FBK emot serieledarna från Månsarps IF under lördagseftermiddagen.
Publiken bjöds på kanske det bästa spelet på Lugnevi, på många år, då ett heltänt hemmalag tog tag i matchen redan från början, och efter en helgjuten insats vann Fredriksberg med 6-2 (2-0).
Innan matchen var det en ceremoni, där en ovetande och mycket överraskad FBK Ordförande Erland Jacobsson blev hyllad av Ordföranden i RF/SISU Blekinge Jeanette Andreasson och av FBK's Vice Ordförande Andreas Bergman. Skälet till uppvaktningen var att Erland blivit tilldelad priset "Årets Ledarskap" i Idrotts-Blekinge.
En mycket fin ceremoni av FBK, där spelarna i U15 stod i "häck" och klubben överlämnade till Erland en fantastisk Blom uppsättning som också innehöll Konstnären Susanne Demåne's skulptur, "Eldsjäl.
Nu till matchen.
Redan från start såg man att hemmalaget skulle sälja sig dyrt denna dag. Spelarna åkte skridskor som aldrig förr och genom bra delaktighet och passningsspel skapade hemmalaget inte bara ett mycket bra spel utan också målchanser. 2-0 i halvtid var i underkant, efter mål av Jonas Jerse och Linus Ronnehall.
Under andra halvan fortsatte FBK prestera bra spel, både framåt och bakåt, och målen fortsatte att trilla in fram till 5-0, genom mål av Oscar Hökevik och Isac Mirlund. I slutet kunde Månsarp tröstmåla två gånger innan Isac kunde fastställa slutresultatet till 6-2.